Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe – co jest najważniejsze podczas instalacji?

Na co zwrócić uwagę przy instalacji ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe, w fachowym żargonie zwane podłogówką, jest coraz częściej stosowanym typem ogrzewania. Głównie stosuje się je w domach jednorodzinnych, ale i w blokach oraz apartamentowcach również jest stosowane przez deweloperów. Ogrzewanie takie instaluje się zazwyczaj w pomieszczeniach wyłożonych glazurą, czyli łazienkach i kuchniach.

Projekt ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe musi być uwzględnione już w projekcie domu. Wpływa ono bowiem na inne parametry instalacji grzewczej oraz wymiary poszczególnych elementów konstrukcji budynku, takich jak wysokość stropów, wysokość osadzenia okien balkonowych, drzwi wewnętrznych oraz innych elementów znajdujących się na poziomie podłogi. Ważne są także parametry docieplenia konstrukcji całego budynku. W razie zmian w projekcie budynku, a takie mogą się zdarzyć, należy je uwzględnić w mocy ogrzewania podłogowego.

Projektant planujący ogrzewanie podłogowe musi też znać rozmieszczenie elementów trwałej zabudowy, jak wanny, brodziki prysznicowe czy zabudowa kuchenna. Pod takimi elementami nie umieszcza się bowiem ogrzewania. Pod ogrzewanie w podłodze należy też dobrać odpowiednie źródło gorącej wody. Dobrze się sprawdzi kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła.

Jaką metodą i za ile wykonamy ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe instaluje się na dwa sposoby: na mokro lub na sucho. Tę pierwszą stosuje się na stropach betonowych, a tę drugą zazwyczaj na lżejszych stropach, np. drewnianych. Koszt wykonania podłogówki będzie zależny od wielu czynników. Uśredniona cena to ok. 100 zł za metr kwadratowy instalacji. Do kosztu materiałów należy jeszcze doliczyć robociznę. Ta, w zależności od regionu Polski, wynosi od 20 do 45 zł za metr kwadratowy.