Kotły

Skrzynki Gazowe – wygodny dostęp do instalacji gazowej

Wszelkiego rodzaju instalacje gazowe, wodociągowe czy elektryczne, wymagają takiego projektowania i poprowadzenia od sieci miejskiej do indywidualnych rozdzielni i przyłączy mieszkaniowych, aby zawsze możliwe było ich odpowiednie zdiagnozowanie.

Poszukiwanie przyczyn usterek i awarii upoważnia przykładowo administrację wspólnoty mieszkaniowej do wejścia do lokalu mieszkaniowego i wykonania odwiertów w celu dostania się do pionu, jeśli wymaga tego sytuacja. Skrzynki gazowe czy wodomierze, główne oraz te mieszkaniowe, muszą być udostępnione na każde wezwanie zarządcy nieruchomości, a wszelkie zmiany zaprowadzane przez właściciela mieszkania w instalacji gazowej czy wodnej, powinny być uzgadniane i odpowiednio przygotowane.

Z powyższego obrazu wynika, że do awarii i usterek z najróżniejszych przyczyn, może w instalacjach tego typu dochodzić dość regularnie

Oczywiście możliwe jest, aby problem z niesprawną instalacją gazową był wynikiem nieodpowiedniego montażu albo zastosowania bardzo tanich urządzeń, jednak najczęściej do zrozumiałych usterek dochodzi w sytuacji upływu czasu i eksploatacji. W blokach wielorodzinnych, nieco częściej niż w domach jednorodzinnych, z uwagi na obciążenia i liczbę użytkowników, należy przeprowadzać inspekcje budowlane i stosowne przeglądy wszystkich przyłączy. Naturalnym jest zupełnie, ze elementy infrastruktury takie jak rury, złączki, uszczelki czy zawory, mogą wraz z upływającym czasem i regularnym wykorzystywaniem, pracą pod ciśnieniem lub w trudnych warunkach zewnętrznych, pękać albo tracić na szczelności.

Sięgając po konkretne rozwiązania należy więc wybierać takie modele i urządzenia, które pomimo regularnego wykorzystania albo oddziaływania czynników zewnętrznych, będą spełniały swoją funkcję przez dziesiątki lat.

Na szczęście w zakresie produkcji zaworów i uszczelek, nie tylko przemysł gazowy, stoi dzisiaj na bardzo wysokim poziomie i można liczyć, że te mechanizmy zabezpieczeń będą zawsze sprawne.

Skrzynki gazowe produkowane są dzisiaj z najwyższej klasy stali ocynkowanej, a więc spełniają one całkowicie funkcje antykorozyjne

Istotne dla kupującego powinno być także to, że skrzynki zamawiane dzisiaj w zakładzie mogą być wykonane w każdej kolorystyce – ma to znaczenie zwłaszcza przy projektowaniu i budowaniu zabudowy wielorodzinnej. Tam kolorystyka wnętrz, klatek schodowych i hali garażowej, wykończenie i elementy dekoracyjne czy oświetleniowej na niej, mają kolosalne znaczenie, a projektant musi przykładać uwagę do najmniejszych detali, także tego, jak wyglądać będą ostatecznie skrzynki gazowe.

Jednym ze sposobów ich sprytnego ukrycia jest naturalnie wybranie skrzynki wnękowej, która ukryta od samego początku jest w formie klasycznego pionu lub szachtu, w ścianie. Tylko i wyłącznie drzwiczki z odpowiedniego, odpornego materiału, z zamkiem ograniczającym dostęp niepowołanym osobom do zawartości skrzynki, zdradzają jej lokalizację. Dodatkowo, dzięki odpowiednio zindywidualizowanym zamówieniom, drzwiczki te mogą być wizualnie i estetycznie zgodne z otoczeniem i wykonane z tych samych materiałów, co klatka schodowa albo elewacja.