Kotły

Wybór kotła gazowego – jakie mamy możliwości?

Wybór kotła gazowego, szczególnie dla nowicjuszy może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego zanim udamy się do sklepu, warto zastanowić się nad pewnymi aspektami, które pomogą nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu kotła gazowego?

Przede wszystkim, rozglądając się za rozwiązaniem, jakim jest kocioł gazowy, należy się zastanowić, jaki typ tego produktu wybrać. Okazuje się bowiem, że na rynku jest ich mnóstwo. Najlepszym wyborem bardzo często jest tzw. kocioł kondensacyjny, który idealnie współpracuje z różnego typu grzejnikami. Można go użyć przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie w grę wchodzą niskie temperatury, jak również w tradycyjnym, gdzie będą one wyższe. Najlepszym wyborem okazuje się zatem kocioł gazowy – kondensacyjny z zasobnikiem c.w.u. Niestety jego wadą jest cena. Jeżeli jednak mamy na uwadze fakt, że zwróci się ona w przeciągu kilku miesięcy czy lat, warto w niego zainwestować.

Jeżeli nie znamy się na kotłach gazowych i nie wiemy, jaki dobrać do naszego domu, warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie nam w pewnych kwestiach.

Na pewno nie należy patrzeć na powierzchnię domu, który chcemy ogrzać, a na technologię jego budowy. Okazuje się bowiem, że wystarczy spojrzeć na wydajność kotła i jego parametry i może okazać się, że kocioł, który ogrzeje 60-cio metrowe mieszkanie, dla radę również ogrzać dom o powierzchni 250 metrów. To, co może nam również podpowiedzieć specjalista, to sprawa producenta.

Nie zawsze trzeba bowiem wybierać tego najpopularniejszego. Liderów jest wielu: Junkers, Vaillant, Viessmann czy Ariston. Może się jednak okazać, że zna on inną, mniej popularną firmę, która będzie produkowała tańsze kotły o równie dobrych parametrach.

Kocioł gazowy – różne możliwości

Oczywistym jest, że będziemy zastanawiać się nad tym, jaki kocioł gazowy wybrać – czy z zasobnikiem czy bez; o większej czy mniejszej mocy (w zależności od wielkości rodziny, mieszkania czy domu). Tak naprawdę wszystko zależy od nas i naszych potrzeb. Najlepiej zwrócić się do specjalisty, który powie nam, czy lepszy będzie kocioł gazowy jednofunkcyjny z instalacją c.w.u (idealny do mniejszych mieszkań i dla większych rodzin), czy dwufunkcyjny (ten doskonale sprawdzi się w dużych domach).