Design

Dom pełen ciepła dzięki drewnianym podłogom

Drewniane podłogi wykonuje się dzisiaj z użyciem desek jesionowych, bukowych, dębowych, brzozowych czy klonowych jak też poprzez ułożenie parkietu. Każdy z materiałów ma swoje wymagania i zalecenia co do sposobów układania.

Jeśli chodzi o deski podłogowe, bywają one łatwiejsze i szybsze w montażu a podłoga jest gotowa do użytku praktycznie od zaraz. Zawdzięczamy to ich wykonaniu. Niektóre deski pokrywa się nawet siedmioma warstwami zabezpieczającego lakieru co nie powoduje potrzeby cyklinowania ich i lakierowania po ułożeniu.

Parkiet natomiast jest już trudniejszy w układaniu, a czas oczekiwania na gotowe efekty jest nieco wydłużony. Jednak wiele osób przyznaje, że to czyni go bardziej eleganckim ponieważ można go ułożyć na wiele sposobów

Wzory jakie dzisiaj używa się przy wykonywaniu parkietów są bardzo ciekawe, zwłaszcza te tworzące mozaiki

Może to być klasyczna jodełka, wzór cegiełkowy, prostokąty, kwadraty i wiele, wiele innych. Jeśli chcemy stworzyć oryginalne wnętrze o nietypowym charakterze warto zdecydować się na mozaikę. Są one tworzone z różnego rodzaju drewna i jego małych elementów, toteż wymagają staranności od układającego.

Dzięki zręcznym zabiegom na podłodze może pojawić się dowolny wzór także w formie trójwymiarowej co z pewnością stanie się niezwykłym elementem ozdobnym.

Będąc już użytkownikiem drewnianej podłogi należy pamiętać o jej pielęgnacji i starannym oczyszczaniu przy użyciu specjalnych środków. Specjaliści radzą, aby po takie preparaty udać się do specjalistycznego sklepu, gdyż zwykłe środki chemii gospodarczej nawet do drewna mogą być nieodpowiednie. Środki dedykowane specjalnie do drewna nadają mu połysk i zdrowy wygląd, jednocześnie czyszcząc i konserwując drewnianą powłokę. Nawet lakierowane parkiety wymagają użycia specjalnych preparatów ponieważ lakier z czasem wyciera się i odpryskuje a pod wpływem wody proces ten ulega przyspieszeniu.