Ogrzewanie

Rodzaje ogrzewania podłogowego – podstawowe rozeznanie

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na zastąpienie ogrzewania tradycyjnego, czyli takiego, w którym jako przekaźnik ciepła wykorzystuje kaloryfery, na ogrzewanie nowoczesne, czyli tzw. podłogowe. Parametry takie ogrzewania dobiera się bezpośrednio do każdego pomieszczenia.

Takie ogrzewanie wykorzystuje naturalne zjawisko unoszenia się ciepła ku górze i często jest wykorzystywane, jako ogrzewanie wspomagające już istniejącą instalacje centralnego ogrzewania, choć w nowych budynkach jest ono montowano standardowo. Taki system pozwala tez na obniżeni temperatury odczuwalnej w pomieszczeniu, co oczywiście nie ma ujemnego wpływu na ciepłe pomieszczenia. Ważne jest też to, że każde zmniejszenie odczuwalnej temperatury o jeden stopień Celsjusza, pozwala na obniżenie zużycia energii nawet o dziesięć procent.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet

Po pierwsze jak już wspomnieliśmy pozwala na duże oszczędności w zużyciu energii. Kolejna zaleta to, że pozwala ono na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Dalej możemy zauważyć, że jest to system trwały, którego nie trzeba zmieniać nawet przez pięćdziesiąt lat. Taki system jest też przyjazny dla środowiska, bo pozwala na podłączenie go do systemów pozyskiwania energii odnawialnej. Dalsze zalety takiego systemu to jak już wspomnieliśmy nie tylko zmniejszenie zużycia energii, ale też inne koszty eksploatacyjne ulęgają zmniejszeniu. Kolejna zaleta jest fakt bardzo łatwej regulacji temperatur. Dodatkową zaleta jest ogromna łatwość konserwacji takiego systemu

Dodatkowo zastosowanie systemu ogrzewania podłogowego nie niszczy estetyki żadnego z pomieszczeń, w którym jest zainstalowane. Jednak nawet tak wspaniały system nie mógłby istnieć gdyby nie miał jakiś niekorzystnych cech. I tak ten system jest oczywiście nieco droższy niż tradycyjny system wykorzystujący kaloryfery. Wada jest też to, że wymaga on wcześniejszego uwzględnienia w planach budynków. Kolejna trudnością wynika z tego, że nie możemy tak łatwo zmienić posadzki w pomieszczeniu. Teraz postaramy się jeszcze wymienić różne warianty takiego systemu.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Taki system to system rur biegnących pod posadzka, które maja zapewnić ciepło w pomieszczeniu. Temperatura w nich panująca powinna wynosić maksymalnie 550 C, choć najczęstsza to około 42 0 C. Jednak, aby ta temperatura nie uległa nieprzewidzianemu zwiększeniu na rurach montuje się specjalne termostaty, zapobiegające tym niepotrzebnym wahaniom temperatury. W cały systemie są zamontowane rury o nie wielkiej średnicy, co pozwala na niewielkie podniesienie poziomu podłogi. Są one wykonywane najczęściej z tworzywa sztucznego, miedzi lub stali, choć te ostatnie muszą być wtedy powlekane powłoka z tworzywa sztucznego.

Cały system wodnego ogrzewania podłogowego jest podzielony na obwody, które głownie znajdują się w każdym pomieszczeniu. Kolejny rodzaj ogrzewania podłogowego to elektryczne ogrzewanie podłogowe. Cały ten system składa się z kabli, mat oraz foli grzewczych umieszczonych pod posadzką pomieszczenia. Kable wykonane są z miedzi i są tak zaizolowane, aby nie doprowadzić do porażenia osób znajdujących się w pomieszczeniu.

W przypadku tego systemu możemy kupić tylko kable lub od razu gotowy zestaw, w którym długość przewodów zaczyna się od pięciu, a kończy na dwustu czterdziestu metrach. Istnieje też możliwość, że zamiast kabli wykorzystamy po prostu maty grzewcze, które spełniają podobne funkcje, co przewody. Ogromną zaleta takiego rozwiązania jest fakt, że przewody lub maty maja bardzo małą grubość, co nie podnosi znacznie wysokości posadzki w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że nie należy montować mat lub kabli pod meblami lub urządzeniami sanitarnymi.

Kolejny rodzaj ogrzewani podłogowego to:

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

W takim systemie źródłem ciepła jest powietrze krążące w rurach zamontowanych pod posadzką. Cały system zasilany jest przez nagrzewnice, która ogrzewa zgromadzone w rurach powietrze, a dzięki termostatom utrzymuje je w stałej temperaturze. W dalszej części tekstu postaramy się przybliżyć niektóre elementy konkretnych systemów ogrzewania. Jednym z pierwszych omówionych elementów będą rury do ogrzewania wodnego. Są to rury wykonane tak, aby mogły pracować do maksymalnej temperatury 700 C.

Są również wykonane z takich tworzyw, które nie ulęgają korozji, ponieważ ich wymian był by bardzo kosztowna i powodowałaby nie opłacalność montażu takiego systemu. Średnica tych rur nie przekracza 22 mm, ponieważ powodowałoby to zbyt duże podniesienie posadzki. Rury te też nie mogą być zbyt długie, ponieważ powodowałoby to zbyt duże utrudnienia przy ich montażu. Rury te montowane są do podłoża metalowymi elementami, które utrzymują je w niezmiennej pozycji, a później pokrywa się gładzią.

W przypadku takiego systemu ważna jest też bardzo izolacja cieplna, która ma zapobiec niepotrzebnym utratom ciepła

I o niej należy już pamiętać przy projektowaniu budynku. Kolejnym elementem tego systemu jest izolacja przeciw wilgoci, która ma zapobiec przedostaniu się jakiejkolwiek wilgoci do systemu ogrzewania. Następny element tego systemu to jastrych, czyli specjalna mieszanka, która ma utrzymać rury na stałym miejscu.

Kolejny element to szczelina dylatacyjna, która ma zapewnić podłożu to, że będzie mogło się ono odkształcać pod wpływem temperatury bez szkodliwych uszkodzeń.

Ostatnie elementy tego sytemu to rozdzielacze, które montowane są przy każdej sekcji i maja zapewnić odpowiedni przepływ ciepła do każdego z pomieszczeń. W tym tekście chcielibyśmy jeszcze poruszyć temat kabli elektrycznych, mat oraz foli. Chodzi tu oczywiście to jak wygląda ułożenie takiego systemu. A więc układa się go bezpośrednio na warstwie gładzi cementowej i na tych już położonych matach układa się posadzkę, beż żadnej izolacji i innych elementów.

Ostatnim tematem, jaki chcielibyśmy poruszyć są posadzki, jakie należy stosować przy tego typu ogrzewaniu. Więc są to posadzki, które charakteryzują się dobrą przewodnością ciepła, są to najczęściej posadzki kamienne lub ceramiczne. Oczywiście możemy też stosować dywany lub wykładziny, ale powinny one zawierać odpowiedni symbol. Który będzie świadczył o tym, że mogą one być używane przy tego typu ogrzewaniu.