Ogrzewanie

Jakie grzejniki wybrać do nowego domu?

Kupując nowe projekty domów otrzymamy dokumentacje architektoniczną, składającą się głównie z opisów i rysunków. Jednak trzecią jej część będzie stanowić projekt instalacji. Architekt sugeruje nam w niej jakie ogrzewanie wybrać najlepiej i jaki osprzęt elektryczny będzie nam potrzebny. Oprócz tego, część ta zawiera rozwiązania w zakresie wody, systemu klimatyzacji i wentylacji.

Jednak to, jakie instalacje w domu będą prowadzone, zależy tylko i wyłącznie od nas. Profesjonalny projekt instalacji grzewczej czy elektrycznej musimy zlecić uprawnionemu do tego instalatorowi. Z nim ustalamy również jakie urządzenia, np. grzejniki, wybierzemy do naszego domu.

Mimo, iż projekty domów zaplanowane maja standardowe grzejniki, możemy wybrać dowolne urządzenia z wielu dostępnych na naszym rynku.

Wybór odpowiedniego grzejnika

Najważniejszym zadaniem grzejnika jest zapewnienie odpowiedniej ilości ciepła w pomieszczeniu. Dlatego tak istotne jest, aby znać moc grzewczą grzejników, przy czym musimy brać pod uwagę nie tylko rozmiar pomieszczenia w którym będzie on zamontowany, ale także miejsce owe miejsce montażu. Kolejny punkt, ważny przy wyborze, to estetyczny wygląd grzejnika. Na szczęście w tym pomoże nam ogromna wręcz ilość modeli dostępnych na rynku.

Miejsce na montaż grzejnika

Średnia temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić:

  • 20 stopni C w pokojach dziennych,
  • 24 stopnie C w łazience,
  • 18 stopni C w sypialni.

Podane wartości można oczywiście dostosować do indywidualnych potrzeb.

Zamontowanie grzejnika w odpowiednim miejscu to gwarancja, że najlepiej wykorzysta on swoją moc grzewczą. Miejscem podstawowym na grzejnik są ściany wewnętrzne pomieszczenia. Najlepiej jeżeli znajduje się on pod oknem, a długość grzejnika jest jak najbardziej zbliżona do szerokości tego właśnie okna. Przy takim montażu, zimne powietrze przedostające się do wewnątrz, zostaje od razu ogrzane.

Pamiętajmy także, że pozostawienie ok. 10 cm przestrzeni między górną krawędzią grzejnika a parapetem, oraz dolną krawędzią a podłogą, zapewni odpowiednią jego pracę.

W sytuacji, gdy montaż grzejnika bezpośrednio pod oknem jest niemożliwy, należy znaleźć miejsce jak najbliżej niego. Umieszczenie grzejnika również zbyt wysoko nad podłogą, może niekorzystnie wpływać nie tyko na nasze samopoczucie, ale także na zapotrzebowanie większej mocy grzewczej.

Parapet ( lub półka) nad grzejnikiem pełni jeszcze jedną bardzo ważną rolę – mianowicie zapewniają odpowiedni kierunek ogrzanego strumienia powietrza. Dzięki temu trafia on bezpośrednio do środka pomieszczenia.

Model grzejnika

Na rynku mamy obecnie szeroki wybór instalacji grzewczej. Przez wzgląd na sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia, wyróżniamy grzejniki konwekcyjne i grzejniki promieniujące.

Grzejniki konwekcyjne dzielą się na:

  • płytowe stalowe,
  • płytowo konwektorowe stalowo-aluminiowe lub miedziano-aluminiowe,
  • członowe, żeliwne, stalowe lub aluminiowe,
  • rurowe z rur gładkich lub ożebrowanych,
  • nagrzewnice (grzejniki z wbudowanym wentylatorem).

Grzejniki konwekcyjne wykorzystują naturalny ruch ogrzanego powietrza. Powoduje to ciągłe mieszanie się w danym pomieszczeniu zimnego powietrza z ciepłym. Ich budowa jest dość złożona, a ze względu na rodzaj materiałów z których są wykonane – ich cena jest wysoka. Zaletą jest natomiast ich wygląd zewnętrzny. Dzięki temu, że obudowa tego typu grzejnika nie jest czynnikiem grzewczym, może zostać wykończona drewnem, plastikiem czy kamieniem. Mogą zatem stawić element dekoracyjny w naszym domu.

Grzejniki promieniujące dzielą się na:

  • promienniki podczerwieni tzw. jasne (ceramiczne) i ciemne (rurowe – są tanie, lecz najmniej sprawne oraz mało estetyczne)
  • grzejniki płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe)
  • taśmy promieniujące.

Grzejniki promieniujące to o wiele bardzie popularny typ grzejników. Funkcję grzewczą pełni tu cała ich powierzchnia. Podstawową wadą tego typu ogrzewania jest natomiast całkowity brak kontroli nad ruchem powietrza, co skutkować może np. przegrzaniem bądź nie dogrzaniem pewnych miejsc.