Ogrzewanie

Ogrzewanie węglowe – czy rzeczywiście warto?

Kotły na węgiel były swego czasu najpopularniejszymi kotłami centralnego ogrzewania stosowanymi w domach. Obecnie, pomimo bardzo silnej konkurencji na runku, znowu powracają do łask. Wynika to głównie z tego, że ludzie szukają sposobów pomocnych przy obniżaniu kosztów utrzymania gospodarstw domowych.

W porównaniu chociażby z ogrzewaniem gazowym czy elektrycznym ogrzewanie węglem wydaje się atrakcyjne pod względem cenowym – węgiel jest bowiem znacznie tańszy niż gaz czy prąd. Ponadto kotły węglowe nie należą do najdroższych, co również niewątpliwie przekłada się na duże zainteresowanie tym tematem.

Oczywiście, najnowocześniejsze urządzenia pod wieloma względami odbiegają od kotłów stosowanych przed laty – są bardziej zaawansowane technologicznie i wygodniejsze, aczkolwiek zwiększona funkcjonalność znajduje przełożenie na cenę. Tak jest m. in. w przypadku wysokiej klasy kotłów z automatycznymi podajnikami.

Kotłownia na potrzeby ogrzewania węglem

Każdy, kto decyduje się na ogrzewanie węglem musi koniecznie liczyć się z wieloma mankamentami tego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba zorganizować kotłownię – wymaga ono sporo miejsca z uwagi na to, że trzeba w niej przechowywać węgiel.

Nie opłaca się zaś kupować małych jego ilości. Pracę kotłowni trzeba nieustannie nadzorować, zaś koszt zamontowania całej instalacji jest stosunkowo wysoki. Wymaga ona po pierwsze komina (musi być odporny na działanie bardzo wysokich temperatur), a po drugie – sprawnej wentylacji. Do tego dochodzą jeszcze inne aspekty. Węgiel strasznie pyli, więc trzeba pilnować porządku. Jego spalanie w ogromnym stopniu zanieczyszcza środowisko.

Sporym mankamentem kotłów na węgiel jest to, że nie są one przystosowane do podgrzewania wody, w związku z czym zachodzi konieczność zakupu i montażu odrębnych urządzeń, które to umożliwiają. Kotły węglowe wymagają też regularnego czyszczenia – w przeciwnym wypadku ich wydajność drastycznie spada. Przy tej okazji trzeba także rozważyć kwestię pozbywania się pozostałości po spalaniu – można to robić samodzielnie lub wynająć do tego firmę.