piękna łazienka w domu
Design

Jaka łazienka w domu jednorodzinnym?

Osoby, które budują swój własny dom jednorodzinny powinny zdecydować się na jak największą łazienkę, nawet jeśli miałoby się to odbyć kosztem zmniejszenia pozostałych pomieszczeń np. kuchni czy salonu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem wydaje się być przestronny pokój kąpielowy. Takie pomieszczenie jest bowiem nie tylko miejscem do wykonywania różnego rodzaju zabiegów higienicznych, ale i oazą spokoju i relaksu po stresującym dniu w pracy.

W przestronnej łazience zmieszczą się bez problemu dwie umywalki, kabina prysznicowa, wanna, a także bidet czy deska ustępowa. Świetnym pomysłem jest także wydzielenie w łazience dodatkowego miejsca do odpoczynku np. po kąpieli czy prysznicu. Oczywiście takie rozwiązanie wymaga dość dużej przestrzeni, a więc decyzję odnośnie wielkości łazienki powinno się podjąć już na etapie projektowania budynku. Co więcej, tę decyzję warto bardzo dobrze przemyśleć. W coraz większej liczbie nowych budynków łazienka nie jest już miejscem tzw. drugiej kategorii i ma coraz większe znaczenie.

Okazuje się, że duża rozmiarowo łazienka z osobnymi strefami funkcjonalnymi ma niemal same zalety

Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem wydają się być dwie łazienki. Dlatego też jeśli oprócz tzw. głównej łazienki w budynku ma znaleźć się toaleta to można już na wstępie pomyśleć o jej rozbudowaniu. Nawet niewielkie wnętrze, które ma pełnić funkcję wspomnianej już toalety może jeszcze zaaranżować  poprzez wstawienie do niego kompaktowej kabiny prysznicowej. Wówczas w budynku będą de facto dwie łazienki, z których jedna będzie odpowiednia również dla ewentualnych gości.

Przy tym łazienka powinna mieć okno. Ciekawym pomysłem są też łazienki z drzwiami wychodzącymi prosto na taras. W końcu kabina prysznicowa ustawiona naprzeciwko lub obok takich drzwi jest doskonałym źródłem ochłody, także dla osób, które w ciepłe dni przebywają na zewnątrz, właśnie na tarasie. Takie rozwiązanie również zyskuje na popularności. Spotkać je można w wielu w nowopowstałych budynkach, nie tylko w większych miastach.