Przyłącza

Złączki gwarantujące niezawodność instalacji

W celu połączenia rur stanowiących element instalacji wodnej, bądź też grzewczej stosuje się specjalne tuleje zaciskowe, które wraz ze złączkami gwarantują niezawodność instalacji (szczelność). Do produkcji złączek wykorzystuje się dwa materiały, a mianowicie tworzywa sztuczne oraz metal

Złączki wykonane z tworzywa sztucznego (polisufronom fenylu) nie podlegają procesom korozji, nie są również podatne na działanie niekorzystnych temperatur oraz uderzeń. Nie zawierają także toksycznych substancji, które mogłyby przedostać się do wody.

Na złączkach z tworzywa sztucznego nie pojawia się również osad mineralny

Natomiast złączki metalowe są niewrażliwe na działanie niskich temperatur oraz na uszkodzenia mechaniczne. Główną zaletą tego rodzaju złączek jest możliwość oddania ich do recyklingu. Rodzaj mosiądzu użytego do produkcji metalowych złączek wpływa na ich przeznaczenie. Dlatego też inne złączki stosuje się do tworzenia nierozłącznych (w czasie montażu niepotrzebne są uszczelki oraz taśmy uszczelniające) oraz rozłącznych połączeń.

W pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, natomiast w drugim potrzebny jest tylko płaski klucz. Zgodnie z zaleceniami specjalistów rury wielowarstwowe należy łączyć za pomocą tulei mosiężnych, natomiast rury przeznaczone do instalacji grzewczej lub sanitarnej powinny być połączone tulejami niklowanymi.