Systemy

Powietrzna pompa ciepła – wybór odpowiedniego wariantu

Przy wyborze optymalnego dla naszych potrzeb systemu ogrzewania warto najpierw zasięgnąć rady specjalisty, a jeszcze lepiej odwołać się do popartych doświadczeniem faktów. Poniżej zostanie przedstawiona jedna z opcji grzewczych polecana zwłaszcza do domów jednorodzinnych – powietrzna pompa ciepła.

W celu pełnego przedstawienia zagadnienia przeprowadzono eksperyment: użytkownik domu jednorodzinnego przez okres szesnastu miesięcy ogrzewał dom takim urządzeniem, monitorując przy tym zużycie energii, temperatury i inne istotne czynniki.

Charakterystyka obiektu

Wykorzystany w doświadczeniu obiekt to położony w okolicach Białegostoku dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 250 m2 i powierzchni całkowitej 290 m2.

Powietrzna pompa ciepła – ogólna charakterystyka wybranego urządzenia

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem pracującym w oparciu o energię elektryczną. Instalacja wewnętrzna opiera się na systemie grzejników z elementami ogrzewania podłogowego w łazienkach i pomieszczeniach z podłogami z płytek ceramicznych.

W doświadczeniu wykorzystano powietrzna pompę ciepła o następujących parametrach: 16 kW, zasilanie trójfazowe, zakres pracy od -20 do 35 stopni.

Efekty eksperymentu

Przez cały czas trwania doświadczenia właściciel domu prowadził pomiary temperatur zewnętrznych i wewnętrznych, poboru energii elektrycznej oraz kosztów. Uzyskane wyniki zostały porównane z domem o powierzchni 250 m, ogrzewanym paliwem gazowym za pomocą kotła kondensacyjnego. W analizowanym szesnastomiesięcznym okresie koszty ogrzewania paliwem gazowym wyniosły 8055 PLN, a w przypadku powietrznej pompy ciepła 5600 PLN (licznik dwutaryfowy) oraz 6700 PLN (licznik jednotaryfowy). Warto tu podkreślić, ze w przypadku licznika dwutaryfowego, koszty były niższe o 20 %.

Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że powietrzna pompa ciepła jest wartym rozważenia rozwiązaniem. Należy tu jednak zaznaczyć, że uzyskane dane nie uwzględniają indywidualnych zwyczajów mieszkańca domu (wietrzenie pomieszczeń, regulacja temp. za pomocą zaworów termostatycznych itp), dlatego warto zawsze wziąć pod uwagę indywidualne uwarunkowania.

1 KOMENTARZ

Możliwość komentowania została wyłączona.