Systemy

Pompa ciepła – jak ją prawidłowo wybrać?

Na skutek rosnących cały czas cen różnego rodzaju nośników energii coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w gruncie, wodach powierzchniowych i gruntowych czy w powietrzu. Oszczędności są możliwe jednak tylko wówczas, gdy wybrane zostały odpowiednie elementy systemu.

Przede wszystkim moc pompy powinna być dopasowana do potrzeb  cieplnych całego budynku. Wcale nie należy instalować największego urządzenia. Wówczas trzeba byłoby bowiem zastosować większe źródło. Poza tym za duża moc wpływa niekorzystnie na żywotność samej pompy. W małych domach dobrze sprawdza się na ogół kompaktowa pompa ciepła, która zapewnia wysoki komfort korzystania z ciepłej wody. Ponadto taka pompa dobrze prezentuje się na zewnątrz i zajmuje niewiele miejsca. Z kolei w dużych domach o powierzchni większej niż 200 m kw. stosuje się zwykle pompy z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody.

Jeśli w domu zamontowane jest też ogrzewanie podłogowe to warto zastanowić się nad montażem pompy z funkcją chłodzenia.

Latem takie urządzenie można wówczas wykorzystać do chłodzenia budynku. Poza tym taka pompa zawiera również elementy dodatkowe, które pozwalają latem na schładzanie podłogi oraz przekazywanie odebranego w ten sposób ciepła do gruntu.

Jednak w celu wybrania odpowiedniej pompy do danego budynku trzeba przede wszystkim wykonać projekt instalacji. To w nim określane są bowiem takie parametry pracy urządzenia jak moc czy temperatura. Należy również przeanalizować to skąd czerpania będzie energia cieplna.

Dzięki pompom z funkcją chłodzenia obniżenie temperatury w budynku jest znacznie tańsze niż w przypadku zastosowania zwykłego klimatyzatora. Pompa ciepła pobiera bowiem w okresie letnim prąd tylko do zasilania pomp obiegowych. Ich moc nie jest zbyt wysoka. Z kolei klimatyzator potrzebuje do pracy znacznie większej mocy. Poza tym usuwanie ciepło akumulowane jest w gruncie, a następnie wykorzystywane do podgrzewania wody i ogrzewania budynku. W przypadku klimatyzatora jest natomiast bezpowrotnie usuwana.